Find us on Facebook
Strawberry Strut

2014 Strawberry Strut Winners

5 - Mile

Trophies -        Top  Overall  Male Finisher -  Chase Marlow, Roseville, 27:44

                        Top Overall Male Finisher -  Gatlin Marlow, Roseville, 28:32          

                        Top Overall Male Finisher –   Mathew Butler, Blandinsville, 32:31

Top Overall Female Finisher -  Kortney Ellingboe, Hamilton, 33:07

                        Top Overall Female Finisher –  Melisha Thomas, Warsaw, 36:03

                        Top Overall Female Finisher –  Amber Bisby, Carthage, 37:33

                        Top Overall Male in the Masters Division (40 and over) –  Mike Nelson, Danville, IA  37:07

                        Top Overall Female in the Masters Division (40 and over)- Jennifer Lucie, Basco, 38:16

The Ann Elizabeth Sherrick Memorial Trophy to the 1st Carthage  Female Finisher in the 5-Mile Run

                        Amber Bisby, Carthage, 37:33

The Lee Wright Memorial Trophy to the 1st  Carthage Male Finisher in the 5-Mile Run

                        Rick Gambrell, Carthage, 37:40

The Glen Bing Miller Memorial Trophy to the 1st Carthage Male/Female Finisher in the 5-Mile Walk

                        Dave Clark, Carthage, 56:20

The Phil Clark Founders Memorial trophy to the oldest 5-Mile Finisher

                        Doug Damelio, Lenoir City, TN, 1:39:18

The Thelma Siepel Memorial Trophy to the Oldest 1-Mile Finisher

                        Chester White, Carthage, 17:03

 

 

Courthouse
Strawberry Strut Runners

5 - Mile Race – Age Groups

1st Place – Male 13 & under – Plaque -  Lance Belshaw, Carthage, 59:17                

1st Place – Male 14 -19 – Plaque – Dalton Ellingboe, Hamilton, 33:42

2nd Place - Male 14-19 – Medal – Kevin White, Carthage, 39:59

3rd Place – Male 14-19 –Medal – Alex Ourth, Carthage, 42:37

1st Place - Male 20 – 24 – Plaque – Matt Nall, Mccomb, 35:04

2nd Place - Male 20 – 24 – Medal – Joe Ellison, Chicago, 41:12                   

1st Place – Male 25-29 – Plaque – Casey Yager, Dallas City, 55:59             

1st Place - Male 30 – 34 – Plaque – Jeremy Grooten, Quincy, 36:20             

2nd Place – Male 30-34 – Medal – Adam Brumbaugh, Keokuk, IA, 36:20

3rd Place – Male 30-34- Medal – Adam Range, Carthage, 51:18

1st Place – Male 35-39- Plaque – Ryan Johnson, LaHarpe, 39:48     

2nd Place – Male 35-39 – Medal – Zak Huston, Carthage, 45:35

1st Place - Male 40 – 44 – Plaque – Darrin Bozzola, Hamilton, 38:21           

1st Place – Male 45 – 49 – Plaque – Rodney Clark, Carthage, 52:11            

1st Place - Male 50 – 59 – Plaque – Rick Gambrell, Carthage, 37:40            

2nd Place - Male 50 – 59 – Medal – Victor Kerr, Warsaw, 40:10                  

3rd Place – Male 50 – 59 – Medal – Joe Brokaw, Seaton, 43:13       

1st Place – The Milford “Coach” Bradley Memorial Trophy to the 1st Male Finisher 60 & over

            Dennis Werling, Macomb, 43:21

2nd Place - Male 60 & over – Medal – Blair Calloway, Burnside, 47:49

3rd Place – Male 60 & over – Medal – Alan Icenogle, Rushville, 48:57

 

Myra Green Memorial Trophy to the 1st Finisher in the 5-Mile 14-19 – Emily Lucie, Basco, 42:12

2nd Place - Female 14-19 – Medal – Holly McDowell, LaHarpe, 42:59                    

3rd Place – Female 14-19 – Medal – Jessica Fox, Carthage, 43:47

1st Place - Female 20 – 24 – Plaque – Christi Fecht, Mt Sterling, 41:50                   

2nd Place - Female 20 – 24 – Medal -  Jenne Rickard, Colchester, 52:17

3th Place – Female 20 -24 – Medal – Laura Wick, Quincy, 56:56

1st Place – Female 30-34- Plaque – Adrienne Range, Carthage, 44:55

2nd Place – Female 30-34 – Medal – Holly Fecht, Carthage, 52:00

3rd Place – Female 30-34  - Medal – Amelia Hobbs, Quincy, 56:55

1st Place – Female 35-39- Plaque – Valerie Butler, Blandsville, 43:40                      

2nd Place – Female 35-39 – Medal – Amy Hennings, Milan, 43:41

 

3rd Place – Female 35-39 – Medal – Beth Scheihing, Macomb, 44:20

1st Place – Female 45 – 49 – Plaque – Karen Buckwalter, Quincy, 42:32     

1st Place - Female 50 – 59 – Plaque – Cindy Cavett, Macomb, 43:28                       

2nd Place - Female 50 – 59 – Medal – Kelly Fitzgerald, Macomb, 46:17                  

3rd Place – Female 50 – 59 – Medal – Marjorie Allison, Macomb, 48:34

1st Place - Female 60 & over – Plaque – Audrey Sloan, Taylorville, 57:10

2nd Place – Female 60 & over – Medal – Dorothy Wear, Evansdale, IA, 57:15

3rd Place – Female 60 & over – Medal – Elaine Dion, Carthage, 1:06:37

 

 

More Winners

1st Place Female Walker – Trophy – Morgan Mohr, Carthage, 1:01:03        

2nd Place Female Walker – Medal – Erin Holst, Augusta, 1:04:42                

3rd Place Female Walker – Medal – Heather Wenzel, Metamora, 1:04:43

 4th Place Female Walker – Medal – Tiffany Mohr, Carthage, 1:08:20         

 5th Place Female Walker – Medal – Carter Wear, Augusta, 1:08:21            

 6th Place Female Walker – Medal – Sierra Cheney, Carthage, 1:09:56        

7th Place Female Walker – Medal – Morgon Groth, Carthage, 1:09:57         

 

1 – Mile Fun Run

1st Place Male – Trophy – Darius Thomas, Macomb, 5:59                                        

2nd Place Male – Medal – Kevin White, Carthage, 6:08        

3rd Place Male – Medal – Ryan Heighton, Carthage, 6:18                

4th Place Male – Medal – Joey Billeter, Macomb, 6:59                     

5th Place Male – Medal – Jarrod Rockhold, Macomb, 7:00               

6th Place Male – Medal – Jacob Adams, Carthage, 7:03        

7th Place Male – Medal – Tucker White, Ellensburg WA, 7:06

 

1st Place Female – Trophy – Morgan Groth, Carthage, 6:28            

2nd Place Female – Medal – Jessica Fox, Carthage, 7:20                   

3rd Place Female – Medal – Bridget Brokaw, Seaton, 7:34   

4th Place Female – Medal – Claire Huston, Carthage, 7:45   

5th Place Female – Medal – Hallie Ray, Carthage, 8:01        

6th Place Female – Medal – Reese Putnam, Monmouth, 8:06                       

7th Place Female – Medal – Amy Shirey, Carthage, 8:08                  

 

Ribbons

5 years and under

1st   Male – Grady Blue, Carthage, 10:54                   

2nd Male – Liam Murphy, Carthage, 11:30    

3rd  Male – Mason Hall, Carthage, 12:55                   

6 years

1st Male -  Riley Tripp, West Point, IA, 8:26

8 years

1st    Male –  Jerick LeMaire, Basco, 7:54       

9 years

1st  Male –  Brendon Brodie, Princeville, 7:39                       

10 years

1st  Male –  Lance Belshaw, Carthage, 8:02               

 

5 years and under

1st  Female –  Peyton Blue, Carthage, 14:12

6 years

1st  Female – Kate DeSotel, Carthage, 12:15 

2nd  Female – Gwen Huston, Carthage, 12:34            

3rd  Female -  Ellie Evans, North Liberty, IA, 13:42              

7 years

1st  Female –  Ireland Murphy, Carthage, 11:39         

2nd  Female – Olivia Schaller, Carthage, 11:42           

8 years

1st  Female – Megan Butler, Blandsville, 8:52                       

2nd  Female –  Carli Blue, Carthage, 14:10                 

9 years

1st  Female – Marie DeSotel, Carthage, 8:24  

2nd  Female -  McKenna Merritt, Carthage, 9:49        

3rd  Female -  Olivia Toland, Navarre, FL, 14:07                   

10 years

1st  Female –    Madison Cole, Carthage, 8:25           

2nd  Female –  Zoe Kinnamon, Carthage, 9:54           

11 years

1st  Female –  Taryn Groth, Carthage, 9:46                

2nd Female – Isabel Schaller, Carthage, 9:59

3rd Female – Alisza LeMaire, Basco, 14:30

 

 

We'd like to thank this year's sponsors
Clover TireHarrison MonumentsCarson MotorsBlair QuickBookSoluTions

Site created by Computing Made Easy